1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

TATRA TRUCKS, a.s.

TATRA TRUCKS 16Tatra je pro naše zákazníky předmětem touhy

„Naše ekonomické cíle pro rok 2022 budou i přes nižší počet dodaných aut naplněné,“ říká na úvod rozhovoru Pavel Lazar, generální ředitel kopřivnické automobilky TATRA TRUCKS, která v předchozích měsících zahájila mimo jiné dodávky nových vozidel pro belgickou armádu, německý Bundeswehr i Armádu ČR.

Povedlo se jí však také rozšířit tým zaměstnanců o 500 nových kolegů a v náboru do kvalifikovaných profesí chce pokračovat i v letošním roce. Mezi další plány patří například představení produktových novinek, jako jsou nové kabiny vozidel Tatra Phoenix 2024 a Tatra Force pro hasiče a vojáky či prototyp unikátního nákladního vozu s vodíkovými články a elektromotorem.

Více už nám řekne zkušený manažer, který přišel do pozice generálního ředitele společnosti TATRA TRUCKS v roce 2019 ze sesterské společnosti Tawesco, kde působil přes osm let. Profesní dráhu začal Pavel Lazar jako automechanik v závodě OKD Rekultivace Petřvald, kde pracoval i na opravách vozidel Tatra. V letech 1986 až 1991 vystudoval na VŠB-TU Ostrava obor Strojírenská technologie. V roce 1992 nastoupil jako technolog údržby provozu válcovna a kovárna závodu ŽDB Bohumín, kde postupně vykonával manažerské pozice. Nakonec se stal generálním ředitelem firmy. Ve volném čase se zabývá automobilovými veterány i létáním s ultralehkými letadly. Zasadil se rovněž o vznik nového muzea nákladních automobilů, které bylo v Kopřivnici otevřeno koncem roku 2021.

Jakými slovy byste zhodnotil uplynulý rok 2022 z pohledu společnosti TATRA TRUCKS? Podle podnikatelského plánu jste očekávali prodej 1410 vozidel. Povedlo se to?

Zájem o naše vozidla tento plán výrazně překročil, nicméně v reálu jsme stále hodně omezeni nestabilitou dodávek dílů od našich dodavatelů. Ke konci listopadu, kdy jsem na vaše otázky odpovídal, se zdálo pravděpodobné, že i přes mimořádné úsilí našich zaměstnanců vyrobíme v roce 2022 méně vozidel, než jsme plánovali. Ekonomické cíle ovšem budou i přes nižší počet dodaných aut naplněné.

Zmínil byste také, které významné referenční zakázky jste začali realizovat?

Nejvýznamnější zakázkou bylo zahájení sériových dodávek pro belgickou armádu ve spolupráci se společností DAF, kde postupně plníme víceletý kontrakt na 897 automobilů. Dále to jsou dodávky pro Armádu ČR, se kterou jsme v roce 2022 uzavřeli kontrakty na 289 vozidel, a také dodávky hasičských vozidel pro německý Bundeswehr ve spolupráci se společností Rosenbauer.

Které produktové novinky jste během minulého roku zákazníkům představili?

Na veletrhu Eurosatory v Paříži jsme představili nové vozidlo Tatra Phoenix vybavené kabinou s vysokým stupněm ochrany posádky, které vyvinula sesterská společnost TATRA DEFENCE VEHICLE. Samozřejmě, že každé naše auto je trochu jiné, nicméně z velkých novinek je to právě tato. Mnohem plodnější z pohledu novinek bude letošní rok, kdy představíme novou kabinu Tatra Phoenix 2024, novou kabinu Tatra Force pro hasiče a vojáky, prototyp vozu s vodíkovými články a elektromotorem a další nová vozidla.

Rok 2022 přinesl také řadu nových výzev spojených zejména s dopady konfliktu na Ukrajině a energetickou krizí. Jaký vliv mají tyto faktory na společnost TATRA TRUCKS? Vnímáte například zvýšenou poptávku v segmentu armádních zakázek?

Podnikání Tatry ovlivňuje jak nárůst cen energií, tak konflikt na Ukrajině. Pozitivním dopadem je akcelerace příprav investic vedoucích k úsporám a částečné energetické soběstačnosti, stejně jako zvýšená poptávka v obranném průmyslu v Česku i v zahraničí. Negativní je samozřejmě nárůst cen energií i nakupovaného materiálu a komponent.

Věnujete se vzhledem k rostoucím cenám energií projektům, kterými snížíte energetickou náročnost vašich výrobních kapacit?

Ano. Připravujeme výstavbu vlastní fotovoltaické elektrárny, investujeme do budov a technologií přinášejících úsporu všech typů energií a pracujeme se zaměstnanci na zvýšení jejich vnímavosti k možným ztrátám.

Jako naprosto mimořádný počin se jeví loňský úspěšný nábor, kdy jste získali více než 500 nových zaměstnanců. Jakým způsobem jste dokázali nové lidi najít a oslovit?

Jednalo se o celý komplex aktivit, od vytvoření nového webu, komunikace na sociálních sítích, v médiích, na billboardech, intenzivnější práce s personálními agenturami a školami, až po motivaci vlastních zaměstnanců k doporučení zaměstnání v Tatře. Jako důležité vnímáme i motto celé kampaně, protože použití motta „Tatra hledá 500!“ se zásadně odlišovalo od komunikace jiných firem a vyzvalo k akci i lidi, kteří by jinak nenašli odvahu zkusit změnu.

Budete v podobných kampaních pokračovat? O jaké profese máte největší zájem?

Největší zájem máme o profese, jako je konstruktér, elektronik, elektromechanik, automechanik a CNC obráběč. Nicméně zájem máme o aktivní lidi všech profesí. Nábor je nepřetržitý, ale jeho tempo bude pomalejší. Nejde totiž jen o počet zaměstnanců, ale také o jejich produktivitu.

Jaké jsou vaše hlavní plány pro rok 2023? Zdá se, že dříve avizovaný milník 1500 prodaných vozidel je již na dosah. Je to jeden z cílů tohoto roku?

Naše cíle pro rok 2023 jsou ještě vyšší. Chceme vyrobit a dodat zhruba 1600 nákladních aut a ve střednědobém horizontu bychom rádi dosáhli milníku 2-tisíce vyrobených a dodaných nákladních aut ročně. Musíme však k tomu mít nejen zaměstnance, ale i výrobní technologie, a hlavně připravený dodavatelský řetězec.

V jednom z předchozích rozhovorů jste zmínil také novou desetiletou strategii „Tatra Concept“. Můžete nám ji blíže popsat?

Tatra není standardní nákladní auto, jde o speciál vyráběný na míru konkrétním zákazníkům, umožňující mimořádné přepravní výkony i provoz v těch nejtěžších terénech. Ne vždy si zákazníci tuto výjimečnost uvědomují, a proto nás srovnávají se standardními konkurenčními vozy. Našim cílem v rámci strategie Tatra Concept je dále rozvíjet jak vozidlo, tak služby spojené s jeho nákupem a provozováním. A to tak aby zákazníci neměli žádné pochybnosti o tom, že Tatra je to nejlepší nákladní auto, které pro své podnikání mohou mít.

Chtěl byste ještě něco dodat na úplný závěr rozhovoru?

Rád bych za celou společnost TATRA TRUCKS dodal, že děkujeme všem našim zaměstnancům i obchodním partnerům za úsilí o dosažení cílů roku 2022 a těšíme se na spolupráci i v letošním roce. Společně dál pracujeme na tom, aby platilo motto, že Tatra je pro naše zákazníky předmětem touhy.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...