1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Škoda JS dodá elektrárně Dukovany nové díly pro ovládání reaktoru za 1 mld. Kč

Skoda PlzenPlzeň - Plzeňská ŠKODA JS, přední evropská společnost v oboru jaderné energetiky, dodá v letech 2025 až 2028 Jaderné elektrárně (JE) Dukovany nové díly pro ovládání reaktoru téměř za jednu miliardu korun.

Půjde o sady pohonů regulačních kazet horního bloku reaktoru, které zajišťují jeho stabilní výkon a umožňují jeho případnou regulaci. ČTK to řekl mluvčí strojíren Karel Samec.

Plzeňská firma zvítězila ve veřejné soutěži a už podepsala kontrakt. "Kompletní dodávka včetně opce se týká celkem 98 strojírenských sestav. Ty jsou několik metrů dlouhé, z nerezové oceli, vyrobené s minimálními tolerancemi a vyžadující mimořádnou spolehlivost," řekl mluvčí. Škoda JS už dříve dodala pro JE Dukovany 116 kusů zařízení tohoto typu.

"Pohony regulačních prvků určené pro systém kontroly a řízení reaktoru VVER 440 patří mezi naši důležitou sériovou produkci. Mimo Dukovany je dodáváme i do několika ukrajinských elektráren. Momentálně je připravena k expedici jejich sada do Rovenské jaderné elektrárny," řekl předseda představenstva a generální ředitel Škody JS František Krček.

Dodávky nových pohonů pro JE Dukovany jsou časově rozděleny do šesti samostatných etap počínaje rokem 2025. "Jde o další významnou referenci a vzhledem k tomu, že se počítá s minimálně šedesátiletým provozem elektrárny, je v případě našeho úspěchu ve veřejné soutěži pravděpodobné jejich pokračování," řekl místopředseda představenstva a obchodní ředitel Škody JS Petr Altschul.

ŠKODA JS a.s., součást Skupiny ČEZ, má přes 1000 zaměstnanců. Ročně utrží tři až čtyři miliardy korun, hrubý zisk se dlouhodobě pohybuje v nižších stovkách milionů korun. "Hospodářské výsledky společnosti za rok 2023 zatím nejsou veřejně k dispozici," uvedl Samec. Export firmy, která se zaměřuje shodně po třetinách na inženýring, výrobu a servis, tvoří zhruba polovinu tržeb.

Podnik vyrobil a dodal 21 kompletních jaderných reaktorů typu VVER 440 a tři reaktory typu VVER 1000. Od 90. let se zaměřil také na západní trhy a technologie. Spolupracuje s předními světovými společnostmi v oboru, dodal mluvčí.

08.03.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...