1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Vědci zkoušejí energeticky využít čistírenské kaly spolu s odpadem z restaurací

mendelova univ 17
Brno - Růst cen energií vede čistírny odpadních vod k posilování energetické soběstačnosti, například prostřednictvím solárních panelů. Alternativní přístup testují vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Českobudějovická teplárna loni vyrobila 1406 terajoulů tepla, méně než předloni

teplaren 4
České Budějovice - Českobudějovická teplárna loni vyrobila 1406 terajoulů (TJ) tepla. Je to nepatrně méně než v roce 2022. Tehdy vyrobila 1463 TJ. ČTK to řekl místopředseda představenstva společnosti Tomáš Kollarczyk. Noví odběratelé, kterých přibylo nejvíc za 20 let, loni spotřebovali 19.333 gigajoulů tepla. Vlastníkem teplárny je město.

Polskému Orlenu loni klesl zisk o třetinu, čeká nestabilní ceny ropných produktů

PKN Orlen logo
Plock (Polsko) - Polské petrochemické skupině Orlen, která v České republice vlastní rafinerskou firmu Unipetrol spolu se sítí čerpacích stanic, loni klesl konsolidovaný neauditovaný čistý zisk o 31 procent na 27,57 miliardy zlotých (161,5 miliardy Kč). Firma to uvedla ve zprávě o výsledcích hospodaření.

Češi loni spotřebovali nejméně elektřiny za 14 let, meziročně o 4,1 pct méně

electricity pylons1
Praha - Češi v loňském roce spotřebovali nejméně elektřiny za posledních 14 let. Čistá spotřeba činila 57,8 terawatthodiny (TWh) elektřiny, což bylo meziročně o 4,1 procenta méně. Šetřily všechny kategorie odběratelů. Spolu s tím se snížila i výroba elektřiny, meziročně o deset procent.

Francie a Bulharsko podepsaly dohodu o spolupráci v jaderné energetice

nuklearna elektraren
Paříž - Francie a Bulharsko podepsaly dohodu o spolupráci na budoucích projektech v oblasti rozvoje jaderné energie, včetně výstavby jaderných reaktorů. Oznámilo to podle agentury Reuters francouzské ministerstvo financí.

SEFE plánuje přestavbu některých plynovodů a zásobníků, místo plynu chce vodík

Pipeline
Berlín - Německý zestátněný obchodník s plynem Securing Energy for Europe (SEFE) zvažuje možnosti přeměny některých svých podzemních zásobníků a přepravního potrubí. Místo zemního plynu je chce používat pro čistý vodík, řekl v rozhovoru s agenturou Reuters generální ředitel firmy Egbert Läge.

Ostravské vodárny letos investují do infrastruktury nejméně 468 milionů korun

water tap 2
Ostrava - Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) chce letos investovat do vodohospodářské infrastruktury nejméně 468 milionů korun. V loňském roce firma investovala 450 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí podniku Radka Vanková. OVAK dodávají vodu téměř 300.000 obyvatel Ostravy a okolí.

Přestavba teplárny v Uherském Hradišti-Mařaticích získala kladné stanovisko EIA

Teplaren4
Uherské Hradiště – Plánovaná přestavba teplárny v Uherském Hradišti-Mařaticích získala od krajského úřadu kladné stanovisko EIA, v němž se posuzuje vliv stavby na životní prostředí. ČTK to sdělila Simona Vlková, obchodní a marketingová manažerka společnosti CTZ, která zařízení provozuje.

Polsko zvažuje vstup francouzské EDF do výstavby polských jaderných elektráren

edf energy logo
Varšava - Polská vláda v případě druhé fáze svého programu výstavby jaderných elektráren zvažuje vstup francouzské společnosti EDF. S odvoláním na rozhovor s náměstkem ministra pro klima to napsala agentura Bloomberg. Rozhodnutí o další elektrárně a jejím umístění musí padnout do roku 2028.

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...