1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Těžařská firma MND na Ukrajině plyn nadále těží, další projekty utlumila

gas pipe mechanic
Hodonín - Hodonínská těžařská a energetická společnost MND sice těží plyn na Ukrajině bez větších omezení, ale rozvoj dalších projektů je kvůli válce omezený nebo zcela odložený na dobu, kdy válka skončí, řekla ČTK ředitelka divize Energy Jana Hamršmídová.

Nižší těžba v Rusku ve světě nedostatek ropy nezpůsobí, jinde se těží víc

Oil well 3
Paříž - Nižší těžba v Rusku nedostatek ropy ve světě nezpůsobí. Zvyšuje se totiž nabídka v jiných zemích a navíc koronavirová omezení v Číně snižují poptávku. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Temelín zmodernizoval výměníkovou stanici II. bloku, vyrobí tak víc elektřiny

nuclear power 3
Temelín - Jaderná elektrárna Temelín zmodernizovala výměníkovou stanici druhého bloku, kterou nedávno zkušebně zprovoznila. Umožní to vyrobit víc elektřiny, roční výrobní přírůstek by měl být asi 6000 megawatthodin (MWh). Investice vyšla na několik set milionů korun. Stanice dodává teplo pro temelínský areál i pro Týn nad Vltavou.

Shell má díky vysokému růstu cen ropy rekordní zisk, zvýší dividendu

shell gas station 1
Londýn - Britská energetická společnost Shell zvýšila v prvním čtvrtletí upravený čistý zisk na rekordních 9,13 miliardy USD (212,1 miliardy Kč), o rok dříve měla zisk 3,23 miliardy USD. K výraznému zlepšení přispěly vysoké ceny ropy a plynu na světových trzích a také solidní výsledky obchodní divize firmy.

V loňském roce se do ČR dovezlo 6,8 milionu tun ropy, polovina z Ruska

oil barrels
Praha - V loňském roce se do České republiky dovezlo 6,8 milionu tun ropy, meziročně o 10,8 procenta více. Polovina z toho byla dovezena z Ruska. Vyplývá to ze statistiky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Americký producent zkapalněného plynu Cheniere Energy výrazně zvýšil odbyt

LNG Terminal
Houston (USA) - Americká společnost Cheniere Energy v prvním čtvrtletí dodala odběratelům o 23 procent zkapalněného zemního plynu (LNG) více než před rokem. Firma dnes uvedla, že za citelným růstem poptávky jsou dopady války na Ukrajině, zejména snaha evropských zemí přestat odebírat plyn z Ruska.

Teplárny dodaly lidem v Moravskoslezském kraji o něco méně tepla než loni

teplaren 4
Ostrava - Teplárny v topné sezoně dodaly lidem v Moravskoslezském kraji o něco méně tepla než před rokem. Rozdíl je zhruba tři až deset procent. Vzhledem k růstu cen ale lidé za teplo nezaplatí méně než loni. ČTK to řekli zástupci teplárenských společností. Upozornili ale na to, že topná sezona ještě neskončila.

Ruský Rosatom přišel o kontrakt na výstavbu jaderné elektrárny ve Finsku

nuklearna elektraren
Helsinky - Konsorcium Fennovoima zrušilo smlouvu s ruskou státní společností pro jadernou energetiku Rosatom, která měla postavit jadernou elektrárnu Hanhikivi ve Finsku. Konsorcium dnes v této souvislosti poukázalo na rizika spojená s válkou na Ukrajině.

Strakonická teplárna měla loni zisk EBITDA 57,5 milionu korun

teplaren3
Strakonice - Strakonická teplárna měla loni výnosy přes 322 milionů Kč a skončila v zisku před zdaněním 13,6 milionu Kč. Zisk EBITDA (zisk před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením) byl loni 57,5 milionu korun.

PŘEDPLAŤTE SI

220x660 sk 2022

 

Nenechte si ujít...