1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

VaK Kroměříž loni klesl zisk na 19,1 milionu, výnosy ale stouply

water energy
Kroměříž - Společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž loni vykázala čistý zisk přibližně 19,1 milionu korun, což je meziročně asi o 7,3 milionu méně. Podniku však vzrostly celkové výnosy z předloňských 394,5 milionu na více než 478,3 milionu korun.

Rusko chce posílat do Číny plynovodem přes Kazachstán 35 mld. metrů krychlových

gas pipeline
Moskva - Rusko plánuje posílat do Číny přes Kazachstán přibližně 35 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Agentuře TASS to řekl velvyslanec Kazachstánu v Rusku Dauren Abajev. To odpovídá zhruba kapacitě přepravy plynovodu Síla Sibiře, kterým nyní proudí ruský plyn do Číny.

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro

wind turbine
Brniště  - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru dnes vedení obce diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ).

Konec uhlí ovlivní i teplárenství v Karlovarském kraji, SUAS hledá nové zdroje

miner
Sokolov - Výrazný vliv na teplárenství v Karlovarském kraji bude mít útlum a konec těžby hnědého uhlí. Velká část kraje je totiž zásobovaná z uhelných tepláren, zejména od Sokolovské uhelné.

Gazprom měl loni čistou ztrátu 629 mld. rublů, je to první ztráta za 20 let

Gazprom gas tank
Moskva - Ruský plynárenský gigant Gazprom se v loňském roce propadl do čisté ztráty 629 miliard rublů (161 miliard Kč). V roce 2022 ještě hospodařil s čistým ziskem 1,2 bilionu rublů. S odkazem na sdělení firmy to napsala agentura Reuters.

Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla

water tap 2
Praha - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den.

Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání

shell gas station 1
Londýn - Britské energetické skupině Shell v prvním čtvrtletí klesl základní zisk meziročně asi o pětinu na 7,73 miliardy dolarů (zhruba 181 miliard Kč). Firma to uvedla ve své výsledkové zprávě. Zisk však překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 6,46 miliardy dolarů.

Spotřeba tepla v Praze meziročně klesla o 5,5 pct, vliv má hlavně teplé počasí

teplaren3
Praha - Spotřeba tepla v Praze během aktuální topné sezony dosud meziročně klesla o 5,5 procenta. Snížení odběrů odpovídá zejména klimatickým podmínkám během roku. ČTK to řekl manažer zákaznického portfolia Čechy z Pražské teplárenské Pavel Maďar. Letošní topná sezona v ČR je podle Teplárenského sdružení nejteplejší za více než 60 let.

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila

wind farm3
New York - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože kapacita stoupla o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...