1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Vysokorychlostní tratě v ČR by měly do roku 2035 stát 1,2 bilionu Kč

Railway 1
Praha - Mezi lety 2025 a 2035 by měly železniční vysokorychlostní tratě (VRT) v Česku stát 1,2 bilionu korun. Vyplývá to z tiskové zprávy Asociace pro rozvoj infrastruktury. V Česku se nyní projektuje přes 300 kilometrů VRT. Zahájení stavby se předpokládá po roce 2025.

První temelínský blok začal po dvouměsíční odstávce znovu vyrábět elektřinu

nuclear power 3
Temelín - První blok jaderné elektrárny Temelín začal dnes po plánované dvouměsíční odstávce znovu vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili poté, co při odstávce vyměnili čtvrtinu palivových souborů. Odstávka druhého temelínského bloku začne ve druhé polovině srpna, informoval dnes novináře temelínský mluvčí Marek Sviták.

Firma Ascend bude znovu používat materiál ze starých baterií pro elektromobily

charging e car
New York - Výrobce materiálů pro baterie Ascend Elements uzavřel dohodu v hodnotě jedné miliardy dolarů (22 miliard Kč) s nejmenovaným výrobcem automobilů. Na jejím základě bude znovu zpracovávat staré baterie na katodový materiál, což je hmota, která tvoří více než třetinu nákladů na baterii pro elektromobily.

Největší střešní fotovoltaickou elekrárnu v Ústeckém kraji dokončují v Lounech

solarne panely
Louny - Na střeše továrny na palivová čerpadla pro automobily v lounské průmyslové zóně nyní dokončují největší střešní fotovoltaickou elektrárnu v Ústeckém kraji o výkonu 1,6 MW. Solární energii začne podnik využívat v září, roční spotřebu tím sníží o 20 procent.

Stavební firmy letos očekávají pokles českého stavebnictví o dvě procenta

steel construction
Praha - Stavební firmy letos očekávají pokles českého stavebnictví o dvě procenta. V roce 2024 pak předpokládají stagnaci stavebního trhu s mírným poklesem o 0,8 procenta. Sdělili to zástupci společností a ministři na dnešním setkání na Pražském hradě.

Květnová výroba z fotovoltaiky byla letos o 14 pct vyšší proti průměru

solar panels2
Brno - Květnová výroba elektřiny z fotovoltaiky byla v květnu v Česku o 14 procent vyšší v porovnání s průměrem v letech 2016 až 2021 a dokázala pokrýt celkovou spotřebu z více než šesti procent. Od začátku roku je výroba na průměrných hodnotách, vyplývá z informací společnosti Amper Meteo, která zveřejnila graf letošní výroby na twitteru.

Energetická krize ještě není zažehnána, varuje německý regulátor

gas pipeline
Berlín - Energetická krize v Německu ještě neskončila, řekl mediální společnosti Funke šéf německého úřadu Bundesnetzagentur Klaus Müller. Očekává nicméně, že zásobníky plynu v zemi budou do konce léta plné. Bundesnetzagentur má na starosti regulaci energetických sítí.

Pražská plynárenská loni zvýšila zisk o 19 procent na 639,8 milionu korun

gas fire2
Praha - Pražská plynárenská v loňském roce zaznamenala zisk po zdanění 639,8 milionu korun. Meziročně si tak polepšila téměř o 19 procent. Ještě výrazněji stouply tržby společnosti, z předloňských 17,1 miliardy korun na 32,5 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu.

Švédský výrobce airbagů Autoliv hodlá zrušit kolem 6000 pracovních míst

airbag
Stockholm - Švédská společnost Autoliv, která je největším výrobcem airbagů a bezpečnostních pásů na světě, hodlá zrušit kolem 6000 pracovních míst. To odpovídá zhruba 11 procentům její celkové pracovní síly. Firma to uvedla tiskové zprávě.

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...