1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Trakční elektřinu na železnici bude i v příštím roce dodávat Tykačova Powertica

Train
Praha - Správa železnic si zajistila dodávky trakční energie pro příští rok. Dodavatelem bude stejně jako letos společnost Powertica Energie, která patří do energetické skupiny Sev.en podnikatele Pavla Tykače. Státní organizace ji jako dodavatele 1,22 milionu megawatthodin vybrala v aukci na komoditní burze PXE.

Česká a slovenská divize firem Porr zmodernizují trať u Bratislavy

Railway 1
Bratislava - Česká a slovenská divize rakouské skupiny Porr zrekonstruují za 10,94 milionu eur (zhruba 278 milionů Kč) železniční trať od okraje Bratislavy po hranici s Rakouskem. Konsorcium obou společností uspělo v tendru správce železniční infrastruktury ŽSR, vyplývá z oznámení ŽSR a z registru zakázek.

Obohacení uranu pro Dukovany bude nově místo Rusů zajišťovat francouzské Orano

nuclear logo
Praha - Obohacování uranu pro jadernou elektrárnu v Dukovanech bude nově zajišťovat francouzská firma Orano. Dosud měl tuto službu na starosti ruský TVEL. Společnost ČEZ uzavřela dohodu při dnešní návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v České republice.

Vědci zkoušejí energeticky využít čistírenské kaly spolu s odpadem z restaurací

mendelova univ 17
Brno - Růst cen energií vede čistírny odpadních vod k posilování energetické soběstačnosti, například prostřednictvím solárních panelů. Alternativní přístup testují vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Výstavba bytů na Slovensku se v závěru loňského roku zotavila z útlumu

house construction1
Bratislava - Výstavba bytů na Slovensku se v posledním čtvrtletí loňského roku zotavila z útlumu. Přibylo zkolaudovaných bytů i vydaných stavebních povolení, informoval ČTK slovenský statistický úřad.

American Airlines koupí 260 nových letadel od firem Airbus, Boeing a Embraer

american airlines plane
New York  - Americká letecká společnost American Airlines koupí 260 nových letadel od výrobců Airbus, Boeing a Embraer. Aerolinky tak chtějí zvýšit svoji kapacitu, aby uspokojily rostoucí poptávku po cestování. Uvedly to American Airlines v prohlášení.

Škoda JS dodá elektrárně Dukovany nové díly pro ovládání reaktoru za 1 mld. Kč

Skoda Plzen
Plzeň - Plzeňská ŠKODA JS, přední evropská společnost v oboru jaderné energetiky, dodá v letech 2025 až 2028 Jaderné elektrárně (JE) Dukovany nové díly pro ovládání reaktoru téměř za jednu miliardu korun.

S výběrem koncesionáře pro stavbu železnice na letiště pomohou poradci

rails
Praha - S výběrem koncesionáře pro výstavbu části železničního spojení z Prahy na Letiště Václava Havla formou takzvaného PPP projektu, tedy ve spolupráci se soukromým kapitálem, pomohou externí poradenské společnosti.

Českobudějovická teplárna loni vyrobila 1406 terajoulů tepla, méně než předloni

teplaren 4
České Budějovice - Českobudějovická teplárna loni vyrobila 1406 terajoulů (TJ) tepla. Je to nepatrně méně než v roce 2022. Tehdy vyrobila 1463 TJ. ČTK to řekl místopředseda představenstva společnosti Tomáš Kollarczyk. Noví odběratelé, kterých přibylo nejvíc za 20 let, loni spotřebovali 19.333 gigajoulů tepla. Vlastníkem teplárny je město.

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...