1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Polský Orlen jmenoval novým ředitelem bývalého šéfa své litevské divize

PKN Orlen logo
Varšava - Polská petrochemická skupina Orlen, kterou kontroluje stát, má nového šéfa. Stal se jím Ireneusz Fonfara (50), který předtím vedl litevskou divizi podniku. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Orlen je vlastníkem českého petrochemického holdingu Orlen Unipetrol.

Celosvětová kapacita uhelných elektráren loni vzrostla nejvíce od roku 2016

mine vagon
Singapur - Globální kapacita uhelných elektráren v loňském roce stoupla o dvě procenta, což byl nejvyšší růst od roku 2016. K růstu přispěla nová výstavba v Číně a zpožděné vyřazování starých elektráren z provozu v řadě zemí.

V Dukovanech zvýšili energetici tepelný výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny

Nuclear Energy Plant
Dukovany - V Jaderné elektrárně Dukovany zvýšili energetici poprvé tepelný výkon jednoho bloku na 1475 megawattů (MW), což je o 2,3 procenta víc než doposud. Je to blok číslo tři. Stejné úpravy se firma ČEZ chystá udělat na zbývajících třech blocích.

Spotřeba tepla byla loni v ČR nejnižší za sedm let, kdy ERÚ data eviduje

CEZ worker
Praha - Spotřeba tepla ze soustav centrálního zásobování klesla loni v ČR meziročně o 9,4 procenta na 67,8 petajoulu (PJ). Byla tak nejnižší za sedm let, kdy Energetický regulační úřad (ERÚ) data eviduje.

Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, je třeba na to připravit síť

solarne panely
Brno - Výroba elektřiny v solárních elektrárnách v Česku vzroste v příští dekádě trojnásobně, výroba energie pomocí větrných elektráren dokonce 7,5krát. Aby přenosová soustava takový nárůst energie z obnovitelných zdrojů (OZE) zvládla, bude potřebovat velké investice.

Solární elektrárny mají málo místa, stávají se tak kreativní

solar panels2
New York - Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) bude elektřina ze slunce v příštích několika desetiletích dominovat globálním trhů s elektřinou. Již nyní tvoří tři čtvrtiny kapacity obnovitelných zdrojů energie.

Německo může začít plnit své zásobníky plynu od poloviny března

gas fire big
Berlín - Německo může začít plnit zásobníky zemního plynu před následující zimou už příští týden. Bude to snazší než loni, protože z topné sezony, která končí tento měsíc, zůstávají vysoké zásoby. Uvedla to skupina INES, která zásobníky provozuje.

Liberec nakoupí energie na příští rok dřív než loni, chce využít nízkých cen

electicity pylon 2
Liberec - Liberec nakoupí elektřinu a plyn na celý příští rok prostřednictvím Českomoravské komoditní burzy Kladno zhruba o dva měsíce dříve než loni. Podle náměstka primátora Adama Lenerta (ANO) chce město využít současných nízkých nákupních cen energií.

Výstavba jaderných reaktorů ve světě loni opět klesla, ukázala statistika

nuclear power 3
Paříž - V loňském roce byla zahájena výstavba šesti jaderných reaktorů, z toho pěti v Číně. Oproti deseti oficiálním zahájením výstavby ročně v letech 2021 a 2022 se jedná o citelný pokles. Vyplývá to z zveřejněné aktualizace statistiky o stavu jaderného průmyslu ve světě s názvem World Nuclear Industry Status Report (WNISR).

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...